HALK EKMEK’E ESNAF ELEŞTİRİSİ

Ankara Pastacılar, Tatlıcılar ve Şekerciler Esnaf Odası Başkanı Mustafa Kahveci, sosyal medya aracılığı ile yapılan pasta satışlarının her geçen gün arttığına dikkat çekerek, “Sosyal medya aracılığıyla yapılan pasta ve benzeri ürün satışları  haksız rekabete yol açıyor. Zor şartlar altında hizmet veren esnafımızın işi daha da bozulmamalıdır.” dedi.

Tüm yasal yükümlülüklerini ve sorumluluklarını yerine getiren Pastacı esnafının emeğinin karşılığını alamadan ayakta durmaya çalıştığını söyleyen Oda Başkanı Kahveci, “Üretim yeri belli olmayan sağlıksız yerlerde üretilen pastane ürünleri vatandaşlara sunulmaya artarak devam ediyor. Tarım Bakanlığı tarafından denetlenemeyen işyerleri halk sağlığı için tehlike unsuru oluşturmaktadır. Bu, merdiven altı diye adlandırdığımız işyerleri, yeri geldiğinde bir pastaneden  daha çok üretim ve satış yapabilmektedirler. Merdiven altı işletmeler kayıt dışında olduklarından pastaneler gibi diğer işyerlerinde uygulanan vergi ve çeşitli giderlerden  etkilenmemekte ve kayıtlı üyelerimizle  haksız rekabete girmektedirler. Dolayısı ile bu işi layıkıyla yapan esnafımız mağdur edilmektedir.

Bu kayıt dışı yerler ürünlerini  pazarlamak için  çoğu zaman sosyal medyayı  kullanılmaktadır. Butik pasta ve buna benzer isimlerle sosyal medyada açtıkları hesaplardan adrese teslim satış yapmaktadırlar. Bu tür  sosyal medyadan satış yapan ve  vergisini ödemeyen kişilerin  dışarıda tezgah açıp satış yapan seyyar satıcıdan hiçbir farkı yoktur.

Gelir Vergisi Kanununun 9. maddesine göre vergiden muaf  olarak gıda satışı yapan kişilerin de ürettikleri ürünlerin halk sağlığına uygun olup olmadığı denetlenmeli, sosyal medyadan satış yapan yerlerin ve kişilerin de  kayıt altına alınıp bu haksız kazancın vergilendirilmesi gerekmektedir.” diye konuştu.

PASTA PASTANEDEN ALINIR

Ankara Büyükşehir Belediyesi Halk Ekmek Fabrikasının geniş ürün yelpazesine  baklavayı da eklediğini belirten Oda Başkanı Kahveci, şöyle devam etti: “Son zamanlarda Halk Ekmek pastane gibi çalışmaya başladı. Halk Ekmek, geçtiğimiz Ramazan Bayramı’nda özel fıstıklı ve cevizli baklava satışına başladı. Belediyelerin  haksız rekabet boyutunun,  sanki bir esnaf gibi  ticaret yapmasının önüne geçilmelidir. Halk Ekmek  büfeleri ve simit büfeleri adeta birer pastaneye dönüştürülmüş vaziyettedir ve amacına uygun hizmet vermekten çıkmıştır. Bu konuda esnaf temsilcileri ile Belediyeler arasında bir konsensüs sağlanmalı, önlemler alınmalı ve her geçen gün artan zorlu şartlara direnmeye çalışan esnafımızın mağduriyeti giderilmelidir. Zaten düşük kar marjlarıyla sabahın  erken saatlerinden gecenin geç saatlerine kadar çalışan esnafımızın işi daha da bozulmamalıdır. Herkes kendi işini yapmalıdır. Pasta pastaneden alınır.”

You May Also Like

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir